Al. Wyzwolenia 6, 35-959 Rzeszów

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Badania zadymienia

Badania zadymienia nie są standardowym elementem badań technicznych pojazdu. Choć spaliny w dużym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza, w gruncie rzeczy nie specjalnie widać działania mające minimalizować zjawisko emisji zanieczyszczeń. Badania zadymienia prowadzone są jedynie jako element przeglądu technicznego samochodów o silnikach wysokoprężnych. To jedyne badania techniczne zadymienia.

DOPUSZCZALNY STOPIEŃ ZADYMIENIA

Poza tym określona jest norma, wskazująca na dopuszczalny stopień zadymienia i mieści się ona w granicach od 2,5 (m-1) przy silnikach wolnossących do 3,0 (m-1) przy silnikach z turbodoładowaniem.

Jak w takim razie wykonuje się badania zadymienia spalin? Pomiar emisji zanieczyszczeń dokonywany jest przy pomocy dymomierzy lub analizatorów z dymomierzem. W gruncie rzeczy jest to analiza optyczna. Działa na zasadzie określania przejrzystości strumienia światła, na które wpływa ilość cząsteczek sadzy.

Warto zainteresować się tym, jak prezentuje się sytuacja w naszym wypadku. Czy nasz samochód nie emituje spalin, które przekraczałyby normy. Niekiedy jest to objawem złej pracy silnika lub problemów z układem chłodzenia. Ponadto od czasu do czasu, na drodze prowadzona jest kontrola emisji spalin samochodów i dobrze byłoby przejść ją pomyślnie. Dlatego jeśli nie względy ekologiczne, niech przynajmniej praktyczne pobudzą nas do przyjrzenia się spalinom własnego pojazdu.

badanie zadymienia

badanie zadymienia

BADANIE SPALIN RZESZÓW

Jeśli poszukujesz sprawdzonej stacji diagnostycznej odwiedź Okręgową Stację Kontroli Pojazdów, która znajduj się przy al. Wyzwolenia 6 w Rzeszowie. Zapoznaj się z naszym cennikiem, a także innymi wpisami na naszym blogu, dotyczącymi m.in. badań technicznych motocykla czy badań technicznych pojazdów zasilanych gazem.