Al. Wyzwolenia 6, 35-959 Rzeszów

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Badanie spalin Rzeszów

Samochody emitują spaliny, a w nich znajdują się toksyczne związki, które wpływają na powietrze i przyrodę. Duża ilość samochodów powoduje znaczny wzrost zanieczyszczeń, co jest szczególne uciążliwe, a nawet widoczne „gołym okiem” w dużych miastach. Dlatego bardzo ważne jest badanie emisji spalin - jest to pomiar, który decyduje o dopuszczeniu pojazdu do użytkowania na drogach.

Kiedy odbywa się badanie spalin

Badanie spalin odbywa się podczas badania technicznego pojazdu. Diagnosta wykonuje test emisji spalin za pomocą cyfrowego analizatora spalin. Kontroluje się ilość wybranych rodzajów związków, np. tlenku węgla. Uzyskany pomiar porównuje się z normą.

Pierwszy pomiar spalin samochodowych wykonuje się na biegu jałowym (uzyskaną wartość porównuje się z normami podanymi przez producenta pojazdu lub wymaganiami prawnymi), drugi pomiar spalin samochodowych wykonuje się podczas pracy silnika z prędkością obrotową od 2000 do 3000 min-1 (uzyskana wartość musi zgadzać się z normą, jaką dopuszczają przepisy).

badanie spalin rzeszów

badanie spalin rzeszów

Co wpływa na skład spalin

Wpływ na skład spalin ma wiele czynników, np. jego konstrukcja i eksploatacja oraz oczywiście jakość paliwa. Znaczenie ma stan techniczny silnika i warunki jego pracy (obciążenie, prędkość obrotowa, stan cieplny), ciśnienie i czas wtrysku paliwa. Zmiana choćby jednego z wymienionych czynników ma wpływ na przebieg procesu spalania paliwa i ilości czynników toksycznych.

Badanie spalin wykorzystuje się do oceny silnika i układu zasilania, regulacji stężenia tlenku węgla w spalinach, oceny stanu technicznego silnika. Badanie emisji spalin na stacjach diagnostycznych ma na celu zmierzenie rzeczywistej emisji spalin, sprawdzenie stanu technicznego układu zasilania, funkcjonowania sterowania składem mieszanki paliwowej oraz urządzeń ograniczających emisję toksycznych składników, wyregulowanie silnika. Zanieczyszczenia pochodzące z procesu spalania paliw muszą być ograniczone do minimum, mogą być też przetworzone przez katalizator. Przed przystąpieniem do badania warto sprawdzić stan silnika i układu wydechowego.

Badanie spalin Rzeszów

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, znajdująca się w Rzeszowie przy Al. Wyzwolenia 6 zaprasza na profesjonalne przeglądy techniczne pojazdów, w tym również badania spalin. Oferujemy najwyższej jakości usługi i krótki czas oczekiwania! Zapraszamy do kontaktu!