Al. Wyzwolenia 6, 35-959 Rzeszów

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Badanie techniczne pokolizyjne

Dodatkowe badanie techniczne po szkodzie, czyli ponadplanowy przegląd samochodu będzie konieczny zawsze wtedy, kiedy kolizja była na tyle zaawansowana, że uszkodzona została część pojazdu wpływające na jego bezpieczeństwo. O wiele łatwiej będzie załatwić wszystko jeśli też samochód nie jest wyposażony w instalację LPG.

O tym, kto musi zgłosić się do obowiązkowego badania technicznego pokolizyjnego pojazdu decyduje tak właściwie policjant na miejscu zdarzenia – to on orzeka czy dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany. Niegdyś na przegląd po wypadku kierowano pojazdy znacznie uszkodzone, jednak po zmianach prawnych z 2009 roku wybrać się na OSKP muszą niekiedy również właściciele samochodów nieznacznie uszkodzonych, jednak zagrażających bezpieczeństwu na drodze (jak na przykład wtedy, kiedy stłuczony jest reflektor).

Przy niegroźnej stłuczce policjant może wydać specjalne zaświadczenie upoważniające kierowcę do poruszania się pojazdem jeszcze przez okres 7 dni, jednak okres ten może okazać się zbyt krótki, żeby zdążyć naprawić samochód oraz udać się na SKP w celu wykonania badań. W najgorszej sytuacji można wyrobić w wydziale komunikacji czerwone tablice na ten czas. Standardowo opłata wynosi 100 złotych za dodatkowe badanie oraz 62 złote za czerwone tablice rejestracyjne.

Badanie zbiornika LPG po kolizji

Nieco inaczej sytuacja może wyglądać, kiedy w aucie znajduje się instalacja LPG, wtedy funkcjonariusz policji może dla bezpieczeństwa skierować na dodatkowe badania techniczne. Wtedy nawet po naprawie samochodu dowód rejestracyjny może nie zostać zwrócony do momentu wykonania tego ponadprogramowego, specjalistycznego przeglądu szczelności zbiornika LPG. Przepisy w tej kwestii są nie do końca precyzyjne i zależą trochę od szczęścia, trochę od funkcjonariusza, a także od samego diagnosty, który może odesłać na wspomniane dodatkowe badania do firmy z upoważnieniami TDT (Transportowego Dozoru Technicznego).

Kto zwraca koszty za powypadkowe badania techniczne?

Standardowo po kolizji koszty za przegląd powinien zwrócić ubezpieczyciel. Właściciel pojazdu powinien poinformować firmę ubezpieczeniową o tym fakcie, by całość kwoty mogła zostać ściągnięta z AC lub OC sprawcy.

Badanie techniczne po kolizji drogowej w Rzeszowie

Jeśli potrzebujesz wykonać badanie techniczne pokolizyjne w Rzeszowie, zapraszamy do odwiedzania naszej Stacji Kontroli Pojazdów, a także do kontaktu. Jeśli natomiast już teraz chciałbyś sprawdzić ceny podstawowych usług SKP, kierujemy w tym celu do zakładki "Cennik".

Badanie techniczne pokolizyjne Rzeszów

Badanie techniczne pokolizyjne Rzeszów