Al. Wyzwolenia 6, 35-959 Rzeszów

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Badanie tłumienia drgań Rzeszów

Badanie amortyzatorów samochodów osobowych

Podstawą przeprowadzenia badań sprawności układu zawieszenia jest metoda organoleptyczna. Mechanik analizuje ich sprawność wizualnie i organoleptycznie. W ten sposób jest w stanie określić występowanie wycieków, pęknięć, innych uszkodzeń mechanicznych, a także luzów.

Badanie tłumienia drgań urządzeniami pomiarowymi

Standardowo na Stacjach Kontroli Pojazdów wykonuje się też badanie zawieszeń w samochodach przy wykorzystaniu specjalnych urządzeń pomiarowych. Jedna z najczęściej używanych metod diagnostycznych jest metoda Eusama, która określa wskaźnik (WE) za pomocą wzoru, gdzie minimalny nacisk dynamiczny na podłoże dzielony jest przez statyczny nacisk opony na podłoże, a następnie wynik ten mnożony jest razy 100%.

Badanie tłumienia drgań

Ani mechanik, ani kierowca nie muszą samodzielnie wykonywać powyższych obliczeń, właśnie po to wykorzystuje się specjalne urządzenia pomiarowe. Wynik (wskaźnik Eusama) podaje się w procentach. Podzielić go można na 4 podstawowe progi skuteczności tłumienia drgań przez układ zawieszeniowy. Są to:

  • od 0 do 20% - amortyzator będzie musiał iść do wymiany, nie charakteryzuje się on odpowiednią skutecznością tłumienia;
  • od 21 do 40% - skuteczność tłumienia drgań jest średnia;
  • od 41 do 60% - w tym przypadku tłumienie drgań jest na dobrym poziomie;
  • od 61 do 100% - tłumienie jest bardzo skuteczne i nie wymaga korekty.

Badanie tłumienia drgań w Rzeszowie

W trakcie każdego badania technicznego wykonywanego u nas, jeśli klient sobie tego zażyczy, możemy wykonać sprawdzenie stanu amortyzatorów. Zapraszamy do odwiedzania Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów PKS w Rzeszowie. Dowiedz się też więcej na temat badania hamulców lub też sytuacji, kiedy zgubiłeś dowód rejestracyjny.