Al. Wyzwolenia 6, 35-959 Rzeszów

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Stacja kontroli pojazdów Rzeszów

Badania okresowe pojazdu wykonuje uprawniona stacja kontroli pojazdów. Wykonujący je diagnosta musi mieć także odpowiednie uprawnienia, wydane przez starostę. Badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe i konieczne, by można było nim jeździć zgodnie z prawem. Badania okresowe pojazdu to tzw. przegląd techniczny pojazdów, czyli kontrola stanu technicznego.

Co obejmuje przegląd pojazdu?

Badania techniczne samochodu rozpoczyna się od sprawdzenia dokumentów i dodatkowego wyposażenia, potem sprawdzane są m.in. układy kierowniczy i wydechowy, hamulce, silnik, światła, ogumienie, nadwozie. Okresowy przegląd jest wykonywany zależnie od marki samochodu i ma na celu wymianę płynów eksploatacyjnych i części. Okresowy przegląd nie jest obowiązkowy, ale jego pominięcie może skutkować utratą gwarancji na niektóre części. Podczas przeglądu okresowego zostaje wymieniony olej i filtr, a w zależności od modelu auta i jego wieku mogą być sprawdzone układy hamulcowy, kierowniczy, wydechowy, wymienione świece, rozrząd i przeprowadzona diagnostyka komputerowa.

stacja kontroli pojazdów Rzeszów

stacja kontroli pojazdów Rzeszów

Rodzaje usterek wykrywanych przy przeglądzie technicznych

Wykryte podczas przeglądu technicznego usterki dzielą się na 3 kategorie: drobne (czyli nie mające znaczącego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego i ochronę środowiska), istotne (które mogą zagrażać bezpieczeństwu i środowisku) oraz usterki stwarzające zagrożenie – eliminujące pojazd z używalności. Ta sama usterka może zostać zaliczona przez diagnostę do dwóch różnych kategorii. Ostatecznie to od niego zależy kwalifikacja każdej usterki. Usunięcie usterek istotnych musi być wykonane w ciągu 14 dni, a kierowca powinien ponownie zgłosić pojazd do przeglądu.

Dodatkowe badania techniczne samochodu są wykonywane wówczas, gdy skierowała na nie policja lub starosta, pojazd uczestniczył w wypadku lub kolizji drogowej, jest przeznaczony do przewożenia materiałów niebezpiecznych, jest pojazdem uprzywilejowanym lub dostosowanym do nauki jazdy, ciągnięcia przyczepy, ma być wykorzystywany jako taksówka.

Stacja kontroli pojazdów Rzeszów

Szukasz miejsca w Rzeszowie, w którym wykonasz kompleksowe badania techniczne pojazdu? Skontaktuj się z Okręgową Stacją Kontroli Pojazdów zlokalizowaną przy A. Wyzwolenia 6. Gwarantujemy profesjonalną obsługę i krótki czas oczekiwania!