Al. Wyzwolenia 6, 35-959 Rzeszów

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Kontrolki w samochodzie – wszystko co musisz wiedzieć

Kontrolki w samochodzie - wszystko co musisz wiedzieć 

Deska rozdzielcza w samochodzie to dla kierowcy bardzo ważny element. To na nim pokazuje się prędkość oraz obroty silnika, ale i ważne komunikaty. Osoby kierujące samochodami powinni wiedzieć, co oznaczają kontrolki w aucie aby wiedzieć, jak reagować w przypadku zapalenia się jednej z nich. Ilość kontrolek na desce rozdzielczej jest bardzo duża, ale w dzisiejszych czasach każda marka samochodu trzyma się bardzo podobnych symboli i kolorów. Kontrolki w samochodzie mają najczęściej funkcję informacyjną, na przykład, że mamy wyłączone światła. Jednak na desce rozdzielczej pojawiają się również takie kontrolki, które informują nas o wystąpieniu problemu, który trzeba jak najszybciej wyeliminować, takie jak niski poziom oleju. W celu zapobiegania usterką silnika warto pamiętać o regularnych przeglądach na stacji kontroli pojazdów. Najważniejsze kontrolki dzielą się na czerwone i pomarańczowe, oto ich lista oraz znaczenie. 

Najważniejsze kontrolki w samochodzie na desce rozdzielczej

kontrolka oleju

Niski poziom oleju

Jest to najważniejsza kontrolka w samochodzie, sygnalizuję niskie ciśnienie oleju w silniku, najbezpieczniej w takiej stacji jest zatrzymać i zgasić i sprawdzić stan oleju. Jeżeli stan płynu jest odpowiedni, należy zgłosić się do mechanika.

 

 

Symbol Check Enginekontrolka check engine

Ta kontrolka w aucie nie musi oznaczać wcale awarii. W takiej sytuacji powinniśmy się udać do mechanika, który posiada komputer diagnostyczny, powodem wyświetlania się tej kontrolki jest naprawdę wiele. Może to być spowodowane złym działaniem czujnika w aucie, bądź poważniejszą usterkę. 

 

 

Kontrolka hamulca postojowegoHamulec postojowy 

Ta kontrolka na desce rozdzielczej oznacza zaciągnięty hamulec ręczny bądź brak płynu hamulcowego w układzie hamowania. Jeżeli po ściągnięciu ręcznego symbol dalej się świeci, powinniśmy jak najszybciej uzupełnić płyn, jego brak może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej stacji podczas jazdy.

 

 

Kontrolka ABSsymbol ABS

Symbol ABS bądź ASR/ESP oznacza awarie lub źle działające systemy stabilizacji pojazdu. Jeżeli kontrolka świeci się przez dłuższy czas i nie znika, powinniśmy się udać do zaufanego mechanika. 

 

 

Symbol ładowania akumulatoraŁadowanie akumulatora

Kontrolka akumulatora zaświeca się w momencie, kiedy nie jest on ładowany, w takim wypadku problem może być alternator.

 

 

Kontrolka zużytych hamulców symbol klocków hamulcowych

W momencie pojawienia się tego znaku na desce rozdzielczej nie do chodzi do żadnej awarii, lecz informuje ona, że klocki hamulcowe są już przy końcówce swojej użyteczności. Nie ma konieczności jazdy prosto do mechanika, ale zaleca się umówienie się z nim na wymianę części. Warto wybrać się również na stację diagnostyczną w celu sprawdzenia działania układu hamowania.

 

 

 

Kontrolka niskiego poziomu cieczy chłodzącej

Znaczek niskiego poziomu płynu chłodniczego 

Oznacza on, że poziom płynu chłodzącego jest poniżej minimum, zaleca się jak najszybsze dolanie płynu do układu oraz udanie się do mechanika w celu sprawdzenie układy chłodzenia. Problem związany z tym systemem może doprowadzić do przegrzania się silnika, co może się wiązać z jego uszkodzeniem. 

 

 

Niskie ciśnienie w oponach Symbol niskiego ciśnienia w oponach

Pojawienie się tej kontrolki w samochodzie oznacza spadek ciśnienia jednego bądź wielu kół w aucie. Warto udać się na stację benzynową lub diagnostyczną aby wyrównać stan ciśnienia i sprawdzić, czy koło nie ma dziury.

 

 

Kontrolka ESP Symbol ESP

Może się pojawić w dwóch sytuacjach, jedna z nich to mruganie oznacza to, że ESP interweniuje. W stacji, jeżeli kontrolka świeci się cały czas, oznacza to, że system jest wyłączony lub nie działa prawidłowo. 

 

 

Rezerwa Paliwa symbol rezerwa benzyny

Każdy kierowca raczej widział tę kontrolkę, oznacza ona brak benzyny w baku, w tym wypadku najlepiej udać się na stację benzynową w celu uzupełnienia zbiornika. Warto pamiętać, że zaświecenie się kontrolki oznacza, że mamy jeszcze do przejechania od 50 do 75 km.

 

 

symbol otwartych drzwiSymbol samochodu z otwartymi drzwiami

Ta kontrolka oznacza, że drzwi w samochodzie są otwarte lub niedomknięte. 

 

 

Wysoka temperatura płynu chłodniczego Symbol temperatury cieczy chłodzącej

Oznacza, że silnik jest przegrzany przez przeciążenie bądź przez problem z systemem chłodzenia. W tym przypadku najbezpieczniej jest włączyć ogrzewanie na największy nawiew i największą temperaturę, jeżeli to nie doprowadzi do zniknięcia kontrolki w samochodzie, należy zatrzymać pojazd.

 

 

Kontrolka poduszek powietrznychKontrolka poduszek powietrznych

Zapalenie się tego symbolu oznacza niepoprawne działanie systemu działania poduszek powietrznych. Należy zachować szczególną uwagę na drodze i udać do najbliższego mechanika. Nie działające poduszki w samochodzie to bardzo duży problem dla pasażerów i kierowcy. 

 

 

Awaria układu kierowniczego Awaria układu kierowniczego

Ta kontrolka w samochodzie oznacza problem z układem wspomagania. Jej zaświecenie na desce rozdzielczej często wiąże się z przerwą działania wspomagania. Nie działający system kierowniczy jest bardzo niebezpieczny, jazda bez niego jest niewskazana. 

 

 

Kontrolka pasów kontrolka pasów bezpieczeństwa

Zaświecenie się tego symbolu oznacza brak zapiętych pasów bezpieczeństwa. Jeżeli pomimo zapięcia pasów świeci się dalej, może to oznaczać, że uległ awarii czujnik systemu pasów. Z tym problemem można kontynuować jazdę, lecz nie będzie ona należała do najprzyjemniejszych ze względu na ciągły niemiły sygnał dźwiękowy.

 

 

Warto mieć na uwadze, że kontrolki w aucie mają przeważnie funkcję informacyjną, lecz niektóre z nich informują kierowcę o poważnych uszkodzeniach lub problemach różnych układów. Aby nasz pojazd nie zagrażał nam ani innym uczestnikom ruchu drogowego warto znać wszystkie kontrolki ich znaczenie oraz wiedzieć, jak się zachować w wypadku ich zapalenia.