Al. Wyzwolenia 6, 35-959 Rzeszów

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Jakie są rodzaje paliwa samochodowego?

Silniki naszych samochodów mogą być napędzane benzyną lub olejem napędowym. Osoby, które nie posiadają samochodów lub nie miały nigdy styczności z tym środkiem transportu wiedzą, że różne rodzaje paliwa mają inne oznaczenia. Stacje benzynowe w Polsce prawie zawsze posiadają wszystkie rodzaje dostępnej benzyny do samochodu aby każdy kierowca niezależnie od swojej potrzeby mógł zatankować pojazd, kiedy skończy mu się paliwo. Oprócz tradycyjnych paliw, takich jak benzyna i olej napędowy, na stacjach znaleźć można alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest autogaz (LPG), który zdobywa popularność ze względu na niższe koszty eksploatacji oraz mniejsze emisje CO2. 

Paliwa na stacji i ich oznaczenia

Benzyna — Jej skróconą nazwą  jest PB, czyli taki sam znam jak ołów. Zawsze przy PB występuje cyfra 95 lub 98 - jest to liczba oktanowa. Oznaczają one zdolność tego paliwa w procesie wydajnego spalania. Dzięki temu można bardzo łatwo zrozumieć, że benzyna 98 nazywana powszechnie dziewięćdziesiątą ósemką jest bardziej wydajna niż tradycyjna 95. Wiąże się z tym większy koszt za litr benzyny, dlatego właściciele samochodów najczęściej wybierają tą mniej wydajną opcję paliwa.

Diesel — Teoretycznie jest to nazwa, która odnosi się do typu silnika, ale powszechnie dieslem nazywa się olej napędowy. Na stacjach benzynowych skróconą nazwą tego rodzaju paliwa jest ON. W Polsce również na każdej stacji znajdziemy dystrybutory z symbolem ON, jest to dalej bardzo powszechna forma paliwa, jakie jest stosowane na naszych drogach.

Gaz — Wyróżnia się tym, że jako jedyny jest w formie gazowej, a nie ciekłej jak diesel czy benzyna. Jej nazwa na stacji benzynowej to LPG, rozwinięciem tego skrótu jest liquefied petroleum gas. Dodatkowo jest to najtańszy rodzaj paliwa z tych ogólnie dostępnych, przez to właściciele pojazdów coraz częściej decydują się na montaż butli na gaz i przestają korzystać z innych rodzajów paliwa.

Rodzaje oznaczeń paliw

Pomimo że paliwa mają swoje skrócone nazwy typu PB 95 lub 95 w przypadku benzyny to mają one jeszcze swoje oznaczenia. Dokładniej mówiąc,  benzyna musi mieć na dystrybutorze lub na pistolecie symbol E5 ,E10 lub E85. Liczby  te oznaczają ilość biokomponentów, które znajdują się w tym rodzaju paliwa. Jeżeli na stacji benzynowej chcemy zatankować diesel, to będzie miał on oznaczenie B7 lub B10 w kwadracie na dystrybutorze lub pistolecie. Oznaczają one również ilość biokomponentów, dodatkowo w przypadku oleju napędowego możemy spotkać się z oznaczeniem XLT. Symbol ten oznacza, że diesel został wyprodukowany całkowicie syntetycznie bez użycia ropy naftowej. Natomiast spoglądając w stronę gazu LPG, możemy zauważyć różne symbole znajdujące się w rombie, są to między innymi LPG CNG, LNG, a także H.

Alternatywne rodzaje paliwa

Nie można zapomnieć o rosnącym znaczeniu biopaliw, z biegiem czasu są one coraz częściej wybierane do naszych samochodów. Dzisiaj na stacjach benzynowych można zobaczyć niektóre symbole biopaliw. Przemiany te wskazują na dynamiczny rozwój rodzajów paliwa oraz poszukiwanie bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych. Wybór odpowiedniego paliwa zależy nie tylko od preferencji kierowcy, ale także od jego świadomości ekologicznej oraz możliwości finansowych. Niezależnie od tego, jakie wybierzemy źródło energii dla naszego pojazdu, warto być świadomym zalet i wad każdego z nich oraz śledzić nowinki technologiczne wpływające na nasze codzienne życie. Aktualnie można wyróżnić parę dodatkowych paliw, które stają się coraz bardziej popularne, przez swoją ekologię są to między innymi: 

Biodiesel

Produkowany z olejów roślinnych czy tłuszczów zwierzęcych, stanowi odnawialną alternatywę dla klasycznego diesla. Podczas jego produkcji nie jest wykorzystywana ropa naftowa, przez co pojazdy nim napędzane mają o wiele niższą emisję spalin, dzięki czemu są niezwykle ekologiczne.

Bioetanol

Dodawany do benzyny zmniejsza zależność od surowców kopalnych. Jest to dokładnie alkohol etylowy wytwarzany z biomasy. Wykorzystywany jest jako paliwo, może być produkowany z produktów wielowartościowych, jak i z odpadów, przez co właśnie zaliczany jest do biopaliw, dzięki czemu ten rodzaj paliwa należy do źródeł energii odnawialnej. 

Wodór

Potencjalne może stać się paliwem przyszłości. Choć jego infrastruktura dopiero raczkuje, samochody napędzane ogniwami wodorowymi obiecują zerową emisję spalin i duży zasięg. Pomimo że ta technologia paliwowa jest jeszcze bardzo rzadko spotykana, to z dozą szczęścia można spotkać już pojazdy z silnikami na ogniwa wodorowe w Polsce.

CNG i LNG 

Analogicznie rozwinięcie ich oznaczeń sprężony gaz ziemny i skroplony gaz ziemny. Są one bardziej ekologiczne i równie ekonomiczne co LPG, jednak ich dostępność jest ograniczona do wybranych stacji benzynowych w całej Polsce. Pomimo że jest to cały czas gaz o tym samym składzie, jednak występuje w różnych formach skupienia. Gaz z oznaczeniem CNG jest odbierany i przechowywany w postaci gazowej, natomiast LNG jest schładzany do ekstremalnie niskich temperatur na, skutek czego zamienia się w ciecz.