Al. Wyzwolenia 6, 35-959 Rzeszów

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Zmiany w badaniach technicznych pojazdów od 1 czerwca

1 czerwca 2024 roku zmienią się zasady dotyczące badań technicznych pojazdów oraz zasad zatrzymywania dowodów rejestracyjnych. Sprawdź, jakie nastąpią zmiany w badaniach technicznych pojazdów oraz  sposób zwrotu dokumentu.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego na nowych zasadach

W momencie badania technicznego diagnosta ocenia stan pojazdu i klasyfikuje usterki z podziałem na ich rodzaj, drobne, poważne lub niebezpieczne. W przypadku stwierdzenia drobnej usterki wynik jest pozytywny, jeśli zaś zostanie stwierdzona poważna lub niebezpieczna usterka, wynik badania technicznego jest negatywny.

Nowe zasady wprowadzają system wirtualnego zatrzymywania dowodów, który ma na celu usprawnienie procesu zatrzymania dowodu. Będzie to korzystne dla kierowców, gdyż nie będą musieli się martwić o fizyczny odbiór oraz przekazywanie dokumentów. Z pewnością zaoszczędzi to czas i usprawni procedury w urzędach. Warto jednak pamiętać, że zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za stwierdzoną usterkę lub za brak badań technicznych może być wyegzekwowany przez policje, lub inny organ kontroli ruchu drogowego.

Kiedy diagnosta może zatrzymać dowód?

Zmiany w badaniach technicznych od 1 czerwcaWraz z wejściem nowych zasad dotyczących zatrzymywania dowodu diagności nie będą fizycznie zatrzymywać dowodu rejestracyjnego. Do 1 czerwca 2024 roku diagnosta miał możliwość, fizycznego zabrania dowodu rejestracyjnego w kilku przypadkach:

  • Pojazd zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym
  • Narusza zasady dotyczące ochrony środowiska
  • Dowód rejestracyjny jest nieczytelny lub zniszczony
  • Dane na dowodzie rejestracyjnym nie są zgodne ze stanem faktycznym pojazdu

Uprzednio dokument odsyłano do wydziału komunikacji i z tamtejszej placówki mógł zostać odebrany po usunięciu usterki i pozytywnym przejściu ponownego badania technicznego.

Od 1 czerwca diagności nie będą fizycznie zatrzymywać dowodów rejestracyjnych. Dowód zostanie zwrócony właścicielowi pojazdu, lecz w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawi się adnotacja o jego zatrzymaniu. Zatrzymany dowód będzie również oddawany elektronicznie, po pozytywnym wyniku badania technicznego. Dzięki temu nie będzie konieczna wizyta w urzędzie po odbiór dokumentu. Wszystko odbędzie się wirtualnie za pomocą systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zmiany w badaniach technicznych pojazdów

Zmiany w badaniach technicznych pojazdów to krok w stronę uproszczenia procedur związanych z przeprowadzaniem badań technicznych. Wirtualne zatrzymanie dowodów ma na celu zwiększenie efektywności pracy Stacji Kontroli Pojazdów oraz ułatwienia życia kierowcom. Nie zmienia to jednak faktu, że nowe przepisy wciąż będą dbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz ochronę środowiska.