Al. Wyzwolenia 6, 35-959 Rzeszów

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Badanie techniczne pojazdu uprzywilejowanego Rzeszów

Pojazdy uprzywilejowane to karetki pogotowia, radiowozy, wozy strażackie, a także samochody BOR-u, służby więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz inne, którym nadano uprawnienia pojazdu uprzywilejowanego, czyli służącego do ratowania zdrowia lub życia ludzi lub zapewnienia bezpieczeństwa osobom chronionym. Pojazd uprzywilejowany musi posiadać kolorowe sygnały świetlne (niebieskie lub czerwone) i sygnał dźwiękowy. Samochody uprzywilejowane mają nieco inne prawa na drodze niż powszechni jej użytkownicy, ale też ich sprawność nie powinna budzić zastrzeżeń. Dlatego przegląd pojazdu uprzywilejowanego jest szczególnie ważny i musi odbywać się zgodnie z przepisami dotyczącymi tego typu pojazdów.

badania techniczne pojazdu uprzywilejowanego rzeszów

badania techniczne pojazdu uprzywilejowanego rzeszów

Diagnostyka pojazdów uprzywilejowanych

Badanie pojazdu uprzywilejowanego odbywa się co roku. Diagnosta sprawdza m. in. działanie kierunkowskazów, świateł, ogumienia, system hamulcowy, układ kierowniczy.

Badanie techniczne pojazdu specjalnego ma szczególne znaczenie ze względu na rolę tego pojazdu i jego prawa na drodze. Przegląd musi być wykonany profesjonalnie, dokładnie i zgodnie z przepisami. Badanie samochodu uprzywilejowanego przeprowadzają wybrane stacje kontroli lub resortowe jednostki.

Przegląd samochodu uprzywilejowanego odbywa się tak jak każdego innego pojazdu dopuszczonego do poruszania się na drogach. Ze względu na posiadanie dodatkowych elementów – sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, a także ważnej roli jaką pełnią te pojazdy, do ich kontroli przykłada się szczególną uwagę. Badanie pojazdu uprzywilejowanego musi być regularne, sprawdza się szczególnie stan zawieszenia i układ hamulcowy. Kierowcy takich pojazdów są zwykle umawiani na wizytę na przegląd na konkretną godzinę, by przegląd zajmował jak najmniej czasu i zawsze był wykonany w terminie, a pojazd był gotowy do pełnienia swojej funkcji. Duża odpowiedzialność za stan techniczny pojazdu uprzywilejowanego spada na diagnostę, ale przede wszystkim na kierowcę i właściciela pojazdu, który powinien natychmiast po zauważeniu zgłaszać każdą usterkę i nieprawidłowości w funkcjonowaniu specjalistom.

Badanie techniczne pojazdów uprzywilejowanych w Rzeszowie

Jeśli szukasz miejsca, w którym wykonuje się profesjonalne badania techniczne pojazdów uprzywilejowanych, to skontaktuj się z Okręgową Stacją Kontroli Pojazdów w Rzeszowie! Nasze wieloletnie doświadczenie gwarantuje najwyższą jakość usług!

Zobacz również: badania techniczne motoroweru, zmiany konstrukcyjne pojazdu.