Al. Wyzwolenia 6, 35-959 Rzeszów

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Przegląd techniczny ciągnika rolniczego

Na co należy zwrócić uwagę przed przeglądem technicznym ciągnika rolniczego? Jak wygląda oraz jaki jest jego zakres? Zapoznaj się z kosztem oraz kiedy należy go wykonać.

Właściciel pojazdu musi zadbać o aktualny przegląd techniczny ciągnika. Okresowe badanie techniczne jest obowiązkowe i wykonuje się je na stacji diagnostycznej. To bardzo ważna kontrola, która zaświadcza, że pojazd nie zagraża kierowcy oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Stanowi to  potwierdzenie zdolności pojazdu do uczestniczenia w ruchu drogowym. Na podstawowej stacji kontroli pojazdów można sprawdzić stan techniczny ciągników o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 tony. Badania cięższych traktorów wykonuje się na okręgowych stacjach kontroli pojazdów.

Kiedy trzeba przeprowadzić przegląd traktora?

Przegląd techniczny traktora wykonuje się po raz pierwszy w ciągu 3 lat od pierwszej rejestracji pojazdu, następne w ciągu 2 lat. W przypadku ciągników rolniczych przegląd ważny jest przez 2 lata. Data i termin badania technicznego znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Za brak przeglądu grozi kara i można zapłacić mandat w wysokości od 1500 do 5000 zł.

Ile kosztuje badanie techniczne ciągnika?

Cena przeglądu ciągnika rolniczego jest ustalona przez rozporządzenie prawnie i od kilku lat  nie uległa zmianie. Opłata za badanie techniczne ciągnika w stacji kontroli pojazdów wynosi 63 zł. W skład ceny wchodzi opłata za przegląd oraz opłata ewidencyjna . Jeśli zaś zapomnimy o badaniu i wykonamy badanie po 30 dniach od wyznaczonej daty niestety będziemy musieli się liczyć z dwukrotnie większym kosztem. 

Jak przebiega przegląd techniczny ciągnika rolniczego?

przegląd techniczny ciągnika rolniczego rzeszówOkresowy przegląd techniczny ciągnika rolniczego jest bardzo podobne do przeglądu auta osobowego. Na stacji kontroli w pierwszej kolejności sprawdzą zgodność numerów podanych na pojeździe z tymi w dowodzie rejestracyjnym.

Badanie techniczne bez dowodu rejestracyjnego jest możliwe tylko za okazaniem karty pojazdu bądź pozwolenia czasowego. Diagności kontrolują stan techniczny traktora, czyli sprawność oświetlenia, hamulców oraz reszty kwestii technicznych. Sprawdzane jest również obowiązkowe wyposażenie oraz czy traktor spełnia normy toksyczności spalin.

W przypadku gdy diagnosta wykryje jakieś nieprawidłowości podczas badania, pojazd będzie musiał przejść ponowne badanie po usunięciu usterek. Na koniec Stacja Kontroli Pojazdów wydaje zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym i jego wyniku.