Al. Wyzwolenia 6, 35-959 Rzeszów

POTRZEBUJESZ POMOCY? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Nowe zasady przeprowadzania Badań technicznych pojazdów

Przepisy dotyczące przeprowadzania badań technicznych pojazdów co jakiś czas przechodzą zmiany, które mają być lepiej dostosowane do rzeczywistości na drogach. Ustawodawcy planują wkrótce kolejną rewolucję, która ma uderzyć przede wszystkim w spóźnialskich kierowców.

Kara za badanie techniczne auta po terminie

Jak wynika z badań, obecnie nawet 300 000 kierowców spóźnia się z badaniami technicznymi swoich pojazdów o ponad 30 dni. Rozwiązaniem tego problemu ma być nałożenie na spóźnialskich podwójnej stawki za badania – te wynosiłyby więc 323zł dla pojazdów z instalacją LPG oraz 197 dla pozostałych pojazdów. Poza „kijem” ustawodawcy chcą również zaoferować „marchewkę”. Według pogłosek wkrótce dopuszczalne będzie wykonanie badań technicznych pojazdu 30 dni przed terminem jego zakończenia. Jest to o tyle istotne, że nowa data ważności badań będzie liczona rok od zakończenia poprzedniej ważności, nie zaś od momentu wykonania nowej diagnostyki.

Zdjęcia pojazdów przy badaniach technicznych pojazdów

zmiany w prawie badania techniczneKolejnym pomysłem ustawodawców jest wprowadzenie obowiązku fotografowania pojazdów, które przechodzą kontrolę techniczną. Ma to zapobiec sytuacjom, w którym dokumenty są podbijane bez faktycznego sprawdzenia pojazdu.

Ministerstwo zakłada, że Stacje Kontroli Pojazdów będą musiały przechowywać fotografie przez 5 lat od momentu wykonania badania technicznego.

Nowe przepisy dotyczące przeglądów pojazdów

Kiedy nowe przepisy wejdą w życia? Na ten moment dokładnie nie wiadomo. Pierwotnie zmiany miały obowiązywać od 1 września 2022 roku, jednak termin ten uległ wydłużeniu. Obecnie mówi się o 1 stycznia 2023 roku, jednak nie jest to data pewna.