Diagnozowanie układu zawieszenia
Pojazdy posiadają specjalny układ zawieszenia, w którym bardzo ważną rolę odgrywają amortyzatory. Jeśli amortyzatory będą niezdatne do użytku, pojazd nie będzie zachowywał się właściwie w trakcie jazdy, w efekcie czego kierowca i pasażerowie są narażeni na niebezpieczeństwo. Jeśli bowiem amortyzatory nie funkcjonują prawidłowo, to samochód może wykazywać się dłuższą drogą hamowania, a także zmniejszeniem przyczepności kół do powierzchni drogi. Oprócz tego, usterka ta może negatywnie wpływać na ogólną trwałość pojazdu.
By zapewnić bezpieczeństwo sobie i pasażerom, kierowca lub właściciel pojazdu powinni udać się do stacji kontroli pojazdów będącej właściwym miejscem do wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Okręgowe stacje kontroli pojazdów wyposażone są w stanowiska kontrolne umożliwiające szybkie rozpoznanie niezdatnego amortyzatora.
Metody badania amortyzatorów
Badanie amortyzatorów na stacji diagnostycznej może przebiegać na różne sposoby, najczęściej jednak wykorzystuje się możliwość przeprowadzenia badania amortyzatora w stanie zamontowanym. Ten sposób sprawdzenia zawieszenia jest skuteczny, a także szybki i łatwy. Tę metodę pomiaru stanu amortyzatora określa się jako "metoda drgań wymuszonych lub swobodnych" również inaczej nazywane jako badanie tłumienia drgań. Z kolei badanie zawieszenia samochodów ciężarowych, a także badanie zawieszenia autobusów często wykonuje się jeszcze "organoleptycznie".
Typowe usterki wykrywane w trakcie badania technicznego zawieszenia pojazdów
- wycieki płynu;
- ubytki uszczelnienia tłoczków.
Wykonujemy badanie zawieszenia:
- samochodów osobowych;
- samochodów dostawczych;
- samochodów osobowo-terenowych;
- autobusów;
- samochodów ciężarowych;
- innych pojazdów.
Badanie zawieszenia Rzeszów
Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić zawieszenie w samochodzie lub innym pojeździe, postaw na wieloletnie doświadczenie specjalistów. Zgłoś się do nas w celu badania układu amortyzatorów!